Elimko Ltd. Şti. 1976 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi mezunu 3 Elektronik ve 1 Makina Mühendisi tarafından kurulmuştur. Kuruluş amacı ülkemizde OTOMATİK KONTROL konusunda gereksinim duyulan Elektronik Ölçü, Kayıt ve Kontrol cihazları ve bu cihazlarla kullanılan sensörlerden bazılarının (Termokupl-Rezistanstermometre gibi) imalatını gerçekleştirmek, aynı zamanda sistem mühendisliği hizmeti verebilmektir. 1976 yılından bugüne kadar bu konuda gösterilen gayretlerle Elimko, herhangi bir know-how ve lisans antlaşması olmaksızın elektronik otomatik kontrolda kullanılan temel birçok cihazı ve bazı sensörleri üretebilmekte, ülkemiz endüstrisinin hizmetine güvenilir bir şekilde sunmaktadır.
 
Şirketimiz kuruluş tarihi itibariyle 1976-1978 yılları arasında üretim konusu cihazlar üzerinde ön araştırma, ilk prototip hazırlanması ve seçilen belli endüstriyel kuruluşlara bu cihazları deneme olanağı vererek kullanıcıya güven sağlama çalışmaları ile geçirmiş, 1978 yılından itibaren seri üretime başlamıştır. Elimko, kendi dizaynı olan tüm cihazlarına patent almıştır.
 
İlk üretim tipleri Analog Göstergeli kontrol cihazları olmuştur. Aynı süre içinde sayısal göstergeli cihazlar üzerinde dizayn ve prototip çalışmaları bitirilerek DIN normlarında değişik pano tipleri ile üretime geçilmiştir. Sayısal göstergeli cihaz üretimine firmamız, Dünya'da birçok firma ile aynı zamanda hatta bazılarına göre daha önce başlamıştır.
 
Bugün üretimlerimiz arasında yer alan cihazların çoğunluğunu pano tipleri oluşturmaktadır. Pano tipi cihazlar, DIN ve IEC normlarında 72 x 72 mm, 96 x 96 mm, 72 x 144 mm, 96 x 192 mm, 144 x 144 mm, system 19" ebatlarında, genel olarak DIN ve IEC standartlarında kalibre edilmesine rağmen istek doğrultusunda diğer İngiliz, Amerikan, Rus ve diğer standartlarda cihaz verilebilmektedir. Standart imalat yanında kullanıcının özel isteklerine göre de imalat yapabilecek teknoloji ve bilgi birikimimiz mevcuttur. Otomatik kontrolda kalıplaşmış bir takım standart, örneğin en basit açık-kapalı (on-off) kontroldan, oransal + integral + türevsel kontrola kadar çeşitli cihazlar pano tipi modellerle endüstrimizin değişik kesimlerinde güvenle kullanılmaktadır. Bu arada endüstriyel kontrol için gerekli olan sürücü cihazlar (servomotor sürücü, triak, tristör sürücü gibi) elektronik otomatik tarayıcılar, çevirici üniteler, sistemlerde kullanılan alarm üniteleri gibi tamamlayıcı üniteler üretimlerimiz arasında yer almaktadır.
 
1982 yılında pano tipi kayıt cihazları imalatına başlanılmış üç kanala kadar sürekli ve altı kanala kadar noktalama tip kayıt cihazları kullanıcının hizmetine sunulmuştur. Kullanılan teknolojinin ömrünü tamamlaması nedeniyle bu tür konvansiyonel kayıt cihazları üretimine son verilmiştir. Halen bir çok sektörde kullanılmakta olan kayıt cihazlarımızın kalemleri ve kağıtları yedeklenebilmektedir.
 
1983 yılında MİKROİŞLEMCİ donanımlı cihazlar imalatına başlanılmış, bu cihazları içeren Mikroişlemci donanımlı komple otomatik kontrol sistemleri kurulmuştur. Mikroişlemci teknolojisi kullanılarak PLC tabanlı üretimine geçilen "Programlı kontrol cihazı", "Tekstil bilgisayarı", "Harmanlama bilgisayarı", "Alarm bilgisayarı", "Bilgi toplama istasyonu", "Kontrol bilgisayarı", "Band kantarı bilgisayarı", "Torbalama kantarı bilgisayarı", "Debi bilgisayarı" gibi özel amaçlı bilgisayarlar, ülkemizde eksikliği duyulduğu dönemde önemli bir boşluğu doldurmuştur. Bugün Elimko PLC'leri, müşteri güvenini tam sağlamış olarak endüstrimizin hizmetindedir.
 
Elektronik cihazlar imalatının yanı sıra şirketimiz, Termokupl, Rezistans Termometre de üretmekte olup, sabit tip uygulamalarda her türlü proses için termokupl ve rezistanstermometre verebilmektedir. Ülkemiz genelinde en önemli Termokupl-Rezistans Termometre üreticilerinden biri olan firmamız, kuruluşlarımızın özel T/C ve R/T isteklerini de karşılamaktadır. Ayrıca devir/dakika sensörü, rölatif rutubet ölçü sensörü, konum transmitteri, kapasitif, iletkenlik prensipli ve motorlu seviye dedektörleri gibi algılayıcılar uzun yıllardır üretilmektedir.
 
Endüstriyel kuruluşlarımızın isteği doğrultusunda üretimine başlanılan Band kantarları, Dozaj bandları, Torbalama kantarları, diğer tartı ekipmanları son onbeş yılın önemli üretim çeşitleri arasında yer almıştır. Mekanik aksamları ve elektroniği ile birlikte tamamen Elimko güvencesinde üretilen, teknolojik son yeniliklerin kullanıldığı band kantarları ve dozaj bandları konusunda deneyimli dış firmaların ciddi rakibidir.
 
Elimko, komple Otomatik kontrol sistemlerine sunduğu örnek çalışmalarla "OTOMATİK KONTROL'DA GÜVENİLİR İSİM..." sloganını çok daha güçlü kılmıştır. Özellikle Hammadde Hazırlama, Harmanlama, Dozajlama tesisleri, Asfalt plant, Beton santrallarında gösterilen başarı, bu konuda Elimko'yu lider kuruluş haline getirmiştir.
 
Şirketimiz, 1985 yılından itibaren dünyaca bilinen ABB Kent-Taylor gurubunun tek yetkili temsilcisi olarak çalışmış, 1997 başı itibariyle ABB Instrumentation olarak adı değişen bu gurubun exclusive mümessilliğini sürdürmüştür. 2001 tarihinden itibaren Türkiye'de organize olan ABB Instrumentation gurubunun partneri olarak çalışmaktadır.
 
ABB Instrumentation firmasının üretimlerini, satış sonrası teknik servis desteği ile temsil etmektedir. Firmamız, son on yıldır SIEMENS SİSTEM ENTEGRATÖRÜ olarak başarılı hizmetler vermiştir. Siemens PLC5, PLC7, PCS7 ve ilgili soft ware programları ile çok sayıda başarılı sistemler kurulmuştur. Ayrıca Elimko; ISO 9000 Kalibrasyon cihazları konusunda Finlandiya'dan BEAMEX, Radyometrik seviye, yoğunluk, rutubet ölçümlerinde Almanya'dan BERTHOLD Technologies, basınç transmitterleri konusunda İngiltere'den GEMS, basınç ve seviye swich'lerinde İngiltere'den SOR, higrometreler, rutubet ölçüm cihazları, dew-point metreler, dew point analizörlerinde Ingiltere'den MICHELL, Ağırlık ve Yük Hücrelerinde (Load Cell)  İspanya'dan ASCELL, Lineer Pozisyon Sensörleri, Çok Eksenli Temassız Joyistikler, Rotary Sensörler, Rotary Potansiyometreler, LVDT Pozisyon Trandüserlerinde İngiltere'den PENNY&GILES firmalarının Türkiye mümessilliklerini yürütmektedir.
 
1996 yılı başlarında ISO 9001 kalite belgesi, kısa bir süre sonra da ihraç edilen cihazlarına CE markası ve GOST belgesi alan, 1998 de önce KAMK daha sonra TÜRKAK kurumundan akredite olan SICAKLIK KALİBRASYON MERKEZİ kuran ELİMKO, tüm çalışanları ile ahenkli bir ortamda, "OTOMATİK KONTROL'da GÜVENİLİR İSİM..." imajını en iyi şekilde korumaktadır.