Uzun Tarihçemiz
Uzun Tarihçemiz
Quota
Uzun Tarihçemiz

Elimko Ltd. Şti. 1976 yılında Orta Doğu Teknik Üniversitesi mezunu 3 Elektronik ve 1 Makina Mühendisi tarafından kurulmuştur. Kuruluş amacı ülkemizde OTOMATİK KONTROL konusunda gereksinim duyulan Elektronik Ölçü, Kayıt ve Kontrol cihazları ve bu cihazlarla kullanılan sensörlerden bazılarının (Termokupl-Rezistans Termometre-Rutubet-Seviye gibi) imalatını gerçekleştirmek, aynı zamanda komple anahtar teslimi tesisler kurma hizmeti verebilmektedir.

1976 yılından bugüne kadar bu konuda gösterilen gayretlerle Elimko, herhangi bir know-how ve lisans antlaşması olmaksızın elektronik otomatik kontrolda kullanılan temel birçok cihazı ve bazı sensörleri üretebilmekte, ülkemiz endüstrisinin hizmetine güvenilir bir şekilde sunmaktadır. Şirketimiz kuruluş tarihi itibariyle 1976-1978 yılları arasında üretim konusu cihazlar üzerinde ön araştırma, ilk prototip hazırlanması ve seçilen belli endüstriyel kuruluşlara bu cihazları deneme olanağı vererek kullanıcıya güven sağlama çalışmaları ile geçirmiş, 1978 yılından itibaren seri üretime başlamıştır.

Elimko, kendi dizaynı olan tüm cihazlarına patent almıştır. İlk üretim tipleri Analog Göstergeli kontrol cihazları olmuştur. Aynı süre içinde sayısal göstergeli cihazlar üzerinde dizayn ve prototip çalışmaları bitirilerek DIN normlarında değişik pano tipleri ile üretime geçilmiştir. Sayısal göstergeli cihaz üretimine firmamız, Dünya'da birçok firma ile aynı zamanda hatta bazılarına göre daha önce başlamıştır. Bugün üretimlerimiz arasında yer alan cihazların çoğunluğunu pano tipleri oluşturmaktadır. Pano tipi cihazlar, DIN ve IEC normlarında 48 x 48 mm, 48 x 96 mm, 72 x 72 mm, 96 x 96 mm, 96 x 192 mm, 144 x 144 mm, gibi değişik ebatlarında, genel olarak DIN ve IEC standartlarında kalibre edilmesine rağmen istek doğrultusunda diğer İngiliz, Amerikan, Rus ve diğer standartlarda cihaz verilebilmektedir.

Standart imalat yanında kullanıcının özel isteklerine göre de imalat yapabilecek teknoloji ve bilgi birikimimiz mevcuttur. Otomatik kontrolda kalıplaşmış bir takım standart, örneğin en basit açık-kapalı (on-off) kontroldan, oransal + integral + türevsel kontrola kadar çeşitli cihazlar pano tipi modellerle endüstrimizin değişik kesimlerinde güvenle kullanılmaktadır. Bu arada endüstriyel kontrol için gerekli olan sürücü cihazlar (servomotor sürücü, triak, tristör sürücü gibi) elektronik otomatik tarayıcılar, çevirici üniteler, sistemlerde kullanılan alarm üniteleri gibi tamamlayıcı üniteler üretimlerimiz arasında yer almaktadır. 1982 yılında pano tipi kayıt cihazları imalatına başlanılmış üç kanala kadar sürekli ve altı kanala kadar noktalama tip kayıt cihazları kullanıcının hizmetine sunulmuştur.

Kullanılan teknolojinin ömrünü tamamlaması nedeniyle bu tür konvansiyonel kayıt cihazları üretimine son verilmiştir. Onların yerine üretimine geçtiğimiz, teknolojik en son yenilikleri içeren “Kağıtsız Kayıt Cihazları” hem yurt içinde, hem de yurt dışında önemli bir pazar payına sahiptir. 1983 yılında MİKROİŞLEMCİ donanımlı cihazlar imalatına başlanılmış, bu cihazları içeren Mikroişlemci donanımlı komple otomatik kontrol sistemleri kurulmuştur.

Mikroişlemci teknolojisi kullanılarak PLC tabanlı üretimine geçilen "Programlı kontrol cihazı", "Tekstil bilgisayarı", "Harmanlama bilgisayarı", "Alarm bilgisayarı", "Bilgi toplama istasyonu", "Kontrol bilgisayarı", "Bant kantarı bilgisayarı", "Torbalama kantarı bilgisayarı", "Debi bilgisayarı" gibi özel amaçlı bilgisayarlar, ülkemizde eksikliği duyulduğu dönemde önemli bir boşluğu doldurmuştur. Elektronik cihazlar imalatının yanı sıra şirketimiz, Termokupl, Rezistans Termometre de üretmekte olup, sabit tip uygulamalarda her türlü proses için termokupl ve rezistans termometre verebilmektedir. Ülkemiz genelinde en önemli Termokupl-Rezistans Termometre üreticilerinden biri olan firmamız, kuruluşlarımızın özel T/C ve R/T isteklerini de karşılamaktadır. Ayrıca rölatif rutubet ölçü sensörü, kapasitif, iletkenlik prensipli ve motorlu seviye dedektörleri gibi algılayıcılar uzun yıllardır üretilmektedir. Endüstriyel kuruluşlarımızın isteği doğrultusunda üretimine başlanılan Bant Kantarları, Dozaj Bantları, Torbalama Kantarları, diğer tartı ekipmanları üretimlerimiz arasında güvenilerek kullanılmaktadır. Mekanik aksamları ve elektroniği ile birlikte tamamen Elimko güvencesinde üretilen, teknolojik son yeniliklerin kullanıldığı bant kantarları ve dozaj bantları konusunda deneyimli dış firmaların ciddi rakibidir.

Elimko, mekanik aksamları dahil, komple anahtar teslimi kurduğu tesis referansları ile “Otomatik Kontrol Sistemleri ve Tesis Çözümlerinde Güvenilir İsim” sloganını çok daha fazla güçlü kılmıştır. Özellikle Hammadde Hazırlama, Harmanlama, Dozajlama tesisleri, Asfalt plant, Beton santrallarında gösterilen başarı, bu konuda Elimko'yu lider kuruluş haline getirmiştir.

Şirketimiz, 1985 yılından itibaren dünyaca bilinen ABB Kent-Taylor grubunun tek yetkili temsilcisi olarak çalışmış, 1997 başı itibariyle ABB Instrumentation olarak adı değişen bu grubun exclusive mümessilliğini sürdürmüştür. 2001 tarihinden itibaren Türkiye’de organize olan ABB Instrumentation grubunun partneri olarak çalışmaktadır. ABB Instrumentation firmasının üretimlerini, satış sonrası teknik servis desteği ile temsil etmektedir. Firmamız kurmuş olduğu sistemlerde, Siemens PLC’lerini kullanmaktadır. Bu güne kadar Siemens PLC’leri ve yazılımları ile yurt içinde-yurt dışında, çok sayıda başarılı tesisler kurulmuştur.

Ayrıca Elimko; ISO 9000 Kalibrasyon cihazları konusunda Finlandiya'dan BEAMEX, Radyometrik seviye, yoğunluk, rutubet ölçümlerinde Almanya'dan BERTHOLD Technologies, basınç transmitterleri konusunda İngiltere’den GEMS, basınç ve seviye swich’lerinde İngiltere'den SOR, firmalarının Türkiye mümessilliklerini yürütmektedir. 1996 yılı başlarında ISO 9001 kalite belgesi, kısa bir süre sonra da ihraç edilen cihazlarına CE markası ve GOST belgesi alan, 1998 de önce KAMK daha sonra TÜRKAK kurumundan akredite olan SICAKLIK KALİBRASYON MERKEZİ kuran ELİMKO, tüm çalışanları ile ahenkli bir ortamda, OTOMATİK KONTROL SİSTEMLERİ VE TESİS ÇÖZÜMLERİNDE GÜVENİLİR İSİM… imajını en iyi şekilde korumaktadır