Kağıtsız Kayıt Cihazı

Bazı prosesler için hayati öneme sahiptir. Her nerede ölçülen, kontrol edilen parametrelerin kayıtlarının tutulması gerekiyorsa bu tur cihazlar kullanılmalıdır. Eskiden kayıt kalemi, mürekkep gibi sarf malzemelerin temini, stoklanması zor olmaktaydı. Bilgisayar teknolojisinin etkin bir şekilde kullanılmasından sonra, bu tur cihazlar endüstride yaygın olarak kullanılmaktadır.

Kağıtsız Kayıt Cihazı üretimi ne zaman başladı

İlk kez 1990 yakın tarihlerde Erdemir fabrikalarinin isteği üzerine uretime baslanildi.İlk tipler anolog kontrollü, laserle tirim edilmiş potansiyometre prensipli uretilmeye baslanildi. O tarihlerde teknolojik son yenilikleri içerdi. Son teknoloji le uretilen bugünkü nesil kayit cihazlarinda  ön yüzünden cihazin programlanması, set değerlerinin set edilmesi dokunmatik olarak da yapılabilmektedir. Azerbaycan'ın dev şirketi Socar Gaz’a bağlı Azerkimya fabrikasının Rus cihazları yerine Türk cihazlarını tercih etmesinin önemine değinen Aviral, " “Devlet şirketi kapsamında Azerbaycan'da faaliyet gösteren Azerkimya'nın dünya pazarında kendine özgü bir yere sahip olduğunun farkındayız ve bir Türk şirketi olarak bu dev şirketle çalışmaktan onur duyuyoruz" dedi. Dünya devi Azerkimya'ya teslim ettikleri kayıt cihazlarının özelliklerine değinen Aviral, "32 kanal kayıt kapasitesi ile, 10 adet istenilen şekilde ayarlanabilen bar grafik sayfası, istenilen sıklıkta kayıt alma olanağı, kanalların geçmişe yönelik trendlerinin anlık izlenebildiği grafik sayfası ve birden fazla kanalın aynı anda trendlerinin izlenebildiği çoklu grafik sayfası" özelliklerine dikkat çekti.15 inçlik yüksek çözünürlü, renkli LCD (TFT) dokunmatik ekrana sahip olduğunu belirten Aviral,  cihazda ayrıca kayıtların Excel formatına aktarılabilme olanağı olduğunu, bunun yanı sıra otomatik yedek alma sisteminin çalıştığını ve sistemde oluşan alarmların anlık olarak izlenebildiğini kaydetti.  Aviral cihazın network bağlantısı ile uzaktan izleme olanağına sahip olduğunu vurguladı. Kağıtsız Kayıt Elimko, otomatik kontrol konusunda, yerli cihaz ve sensör üretimleri, entrümantasyon konusunda çalışan, mümessili olduğu ABB, Siemens gibi yabancı firmaların üretimleri, mekanik aksamlari dahil, anahtar teslimi komple taahhüt işlerinin tasarımı, projelendirilmesi, montaj, işletmeye alma hizmetleri ve tüm bu hizmetlere satış sonrası verdiği teknik destek ile Türkiye'de konusunda lider bir kuruluştur

Kağıtsız Kayıt Cihazları ihracatı var mı?

Bu cihazlar uretildiginden itibaren cesitli ülkelere ihraç edilmektedir. Ozellikle orta doğu ülkelerinde son derece taninmiş ve basarili kabul edilen bir cihazdır. Orta Avrupa ve Dogu Avrupa ülkelerine de ihracatimiz vardir. Yakin bir gelecekte Amerika’ya da satis yapilacaktir. Ozellikle Amerika satislarinda nakliye ucreti bizler için dezavantajdır. Tüm bilgisayar dünyasının elemanları ile haberleşebilmektedir. Kağıda kayıt alınması gerekiyor ise, bilgisayar yazıcılarından çıktı alınabilir.