Sıcaklık Kontrol

Endüstriyel kuruluşlarda sıcaklık parametresi en çok ölçülen ve kontrol edilen değişkendir. Sıcaklık ölçümü her eve lazım örneği her endüstriyel kuruluşta mutlaka vardır. Elimko 1976 yılında kuruldu. Kuruluş amacımız, ülkemizde ihtiyaç duyulan Elektronik Otomatik Kontrol cihazları sensörleri üretmek, komple anahtar teslimi Otomatik Kontrol Sistemleri kurmak idi. Bugün geldiğimiz nokta Otomatik Kontrol konusunda, sıcaklık, basınç, seviye, zaman, debi, ağırlık, rutubet ve bunun gibi endüstriyel parametrelerin ölçü, kayıt, kontrol cihazları ve bu cihazlarla kullanılan çeşitli termokupl, rezistans termometre, seviye detektörleri, rutubet sensörleri kaliteli olarak üretilmektedir. Ülkemizde “Otomatik Kontrol’da Güvenilir İsim…” sloganı ile sağladığımız imajımızla 100’den fazla ülkeye ihracat yapılmaktadır.

Sıcaklık Kontrol Cihazları nerelerde kullanılır?

Bu cihazlar sıcaklık ölçümleri ve sıcaklık kontrollarının yapıldığı her yerde kullanılır. Elimko 8500 m2 kapalı alanda, 142 personel, bu rakamın 25’i mühendis olmak üzere çok deneyimli bir kadro ile çalışmaktadır. Kurulduğu ilk yıllardan itibaren Elimko, başta Şişe Cam, Çimento, Demir Çelik, Gıda sektörü olmak üzere tüm sektörlere Otomatik Kontrol hizmeti sunmaktadır. Özellikle başarılı olduğumuz sektörlerin başında Gıda sektörü ve onun alt grubu unlu mamüller sektörü gelmektedir. Kurulduğumuz ilk yıllardan itibaren Ekmek Fırınlarına sıcaklık ve zaman kontrol cihazları üretilmiştir. Yıllar içinde teknolojik gelişmeler takip edilmiş, ülkemizde ekmek fırınlarına ilk mikro işlemci denetimli, PLC tabanlı Fırın Kontrol Bilgisayarı kazandırılmıştır. Halen Unlu Gıda Mammülleri sektörü, sıcaklık, zaman, programlanabilen cihazlar, emniyet koruma cihazları, sıcaklık sensörleri, rutubet sensörleri üretimlerimizi kullanmaktadır. Sektörde önemli bir yeri olduğuna inandığımız firmamız, daha çok uzun yıllar bu sektöre hizmet verecektir. Tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de bu sektör popülerliğini devam ettirecektir, çünkü insan oğlunun bu ürünlere yaşamlarını devam ettirmek için “vazgeçilmez” bir şekilde ihtiyacı vardır. Bu bilinçle her zaman olduğu gibi sektörün ihtiyaç duyduğu ürünlere, teknolojik yeniliklerle yaklaşım yapmaya devam edeceğiz. Ülkemizde bir çok “ilk”lere imza atan Elimko, Unlu Gıdalar sektöründe de çok çeşitli “ilk”ler sunmuştur. Bundan dolayı gururluyuz ve mutluyuz. Şüphesiz bu özelliğimizi daha da geliştirerek devam ettireceğiz. Bu yıl Elimko, TESİD Türkiye Elektronik Sanayicileri Derneğinin, her yıl geleneksel düzenlediği yenilikçilik, yaratıcılık ödüllerinde,  PR 100 kağıtsız kayıt cihazı ile birincilik ödülü almıştır.

Sıcaklık Kontrol en yaygın hangi sektörlerde yapılır?

Çok yakın bir gelecekle bu cihaz, Unlu Gıdalar Sektörüne de uyarlanarak ve dokunmatik touch panel gelişmiş Fırın Kontrol cihazı sektörde yaygın bir şekilde kullanılabilir. Çok uzun yıllar önce yine bu sektöre üretmiş olduğumuz E-FK 100 cihazında yenilikçilik yaratıcılık ödülünü almıştır. Çok çeşitli ürün ve komple anahtar teslimi sistem ihraç eden firmamızın Unlu Gıdalar Sektöründe kullanılan cihazları Fırınlar ve Makinalar üzerinde yurt dışına gitmektedir. Orta Doğu, Orta Asya, Doğu Avrupa, Rusya ve bazı Batı Avrupa ülkelerinde ürünlerimiz Fırın ve Makina üreticileri kanalıyla ihraç edilmekte, bu konuda çalışan yurt dışı bayiler bu ürünlerin yedeklerini ve o ülkelerdeki yerli üreticilerin ihtiyaçlarını bizden karşılamaktadırlar. Bu başarıyı üretimlerimizin kaliteli ve göreceli olarak ekonomik olmasına borçluyuz. Bu konuda çok ciddi çaba göstermekteyiz. Kaliteyi ekonomik sunmak önemli hedeflerimizdendir. Kurulduğumuz yıllarda kullanmaya başladığımız “Otomatik Kontrol’da Güvenilir İsim” sloganı hem müşterilerimizde, hem de çalışanlarda çok ciddi bir imaj oluşturmuştur. Bunu devam ettirmek için tüm Elimko personeli canla başla çalışmaktadır. Elimko bugün hem yurt içinde, hem de içinde bulunduğunuz, Orta Asya, Orta Doğu, Kuzey Afrika, Doğu Avrupa’da bilinen ve tercih edilen bir markadır. Yakın gelecekte ise tüm Dünya’nın tanıdığı bir firma olacağımıza inancımız sonsuzdur.