Termokupl

İki farklı metalin ucunun kaynaklanması ile oluşur. Sıcaklık ölçümünde en çok kullanılan sıcaklık sensörüdür. 1800 C ye kadar kullanılan tipleri vardır. Bu sensörler ile maksimum 2000 C ye kadar ölçüm yapılabilmektedir. Kullanım ömrü çok çeşitli faktörlere bağlıdır. Seçim yaparken bir çok detayı göz ününe almak gerekir. Teknolojik açıdan üretimi zor olan bir ürün değildir, basittir, ancak proses uygun, dayanıklı, kaliteli üretim yapmak için çok detay vardır. Termokupllar yaygın kullanılmakla birlikte Pt100 lerde özellikle düşük sıcaklıklarda kullanılırlar.Bu güne kadar Karabük, Ereğli, İskenderun, demir çelik fabrikalarında, Qatar da Qatar Demirçelik, Abudabi de Emirates Demir Çelik fabrikalarında, sayısız projeye imza atılmıştır.

Termokupl neden önemlidir

Proseslerde en çok kullanılan sensördür. Bu nedenle kullanımı çok yaygındır. Açıkcası gerçekleştirdiğimiz işler, saymakla bitirilmesi çok zor diyebiliriz. Ama bunlardan bir tanesi çok çok daha önemli bir hikayeye sahiptir. 1996 yılında Karabük Demir Çelik Fabrikasının kalbi olan çelikhaneye kurmuş olduğumuz komple sistem, bu konularda hizmet veren, dünyanın dev firmalarından birisi olan Fost-Alpin firması rekabetine karşı alınmıştır. Bu büyüklükte bir taahhüt işi ilk defa dünya devi bir firmaya karşın Türk firması Elimko’ya verilmiştir. Tesis o tarihlerden beri güvenle çalışmaktadır. Bu arada İzmir Demir Çelik, Diler Demir Çelik, Yazıcılar Demir Çelik, Çolakoğlu Demir Çelik, Tosyalı Demir Çelik, Özkan Demir Çelik, Metaş Demir Çelik gibi güzide kuruluşlarımızda büyüklü küçüklü sistemlerimiz çalışmakta, üretimlerimiz kullanılmaktadır. Elimko, kuruluş felsefesi içinde ARGE’ye çok önem vermiş, doğal olarak, çalışmalarımızda her zaman öne çıkarılmıştır. Belki de varoluşumuzun temelidir demek daha doğrudur. 1976 yılından beri aktif, deneyimli, çalışkan ARGE bölümümüz, bu geçen 44 yıl içinde çok büyük başarılara imza atmıştır.

Termokupl ihracatınız?

Ülkemizde bir çok cihaz ilk defa Elimko tarafından üretilmiştir. Yurt içi ve yurt dışı çok çeşitli ödüller almıştır. Kurulan anahtar teslimi bir çok tesiste bize özgün tasarımlar yer almaktadır. Teknoloji yakından takip edilmekte, teknolojik olarak demode olan cihazlar yenilenmekte, yeni cihazlar üretime sokulmaktadır. Sonuç olarak Elimko kurulduğu tarihten itibaren ARGE faaliyetlerini birinci planda tutmuştur. Yıllara göre değişmekle birlikte yıllık 0.5- 1 milyon USD  civarında bir bütçe, ARGE çalışmalarımız için kullanılmaktadır.  Elimko, bugün 40 civarında bayi, 150 ye yakın satıcı firmaları kanalı ile satışı müşterinin ayağına götürmektedir. Bizim konumuzda bayilik mekanizmasını ilk kuran yerleştiren, geliştiren firmayız diyebiliriz. Bizim konumuzda satış sonrası teknik destek çok önemlidir. Hatta üretme becerisi ile eş değer anlamındadır. Elimko bünyesinde son derece organize olmuş bir servis bölümü vardır. Bu bölüme gelen bakım ihtiyacındaki cihaz ve sensörler en kısa süre içinde gerekenler yapılarak geri gönderilir. Bayilerimiz veya direkt bizimle temas kuran bizim adımıza satış sonrası servis hizmeti vermek isteyen firmalar tarafımızca incelenir, buna ehil firmalar ise eğitim verilerek bu hizmeti bulundukları yörede vermeleri sağlanır. Ancak üretimlerimiz gerçekten belli bir ihtisas içeren üretimler olduğu için, en doğru satış sonrası teknik hizmetin fabrikamız merkezinde verildiği inancındayız. Sistem Taahhüt bölümümüzde bunun bilinci ile sistemlerimizi kullanıcı firmaların ihtiyaç duymaları durumunda en kısa süre içinde sahaya giderek gerekli müdahalede bulunmaktadır. Şunu sevinerek ifade etmeliyiz ki, tüm rakiplerimizde kabul etmektedirler, satış sonrası teknik destek konusunda Elimko çok özel bir yere sahiptir ve çok başarılıdır.