Termokupl
Termokupl
Quota
Termokupl

Termokupl; global çapta yaygın olarak kullanılan sıcaklık ölçüm sensörlerinden biridir. -200°C'den +2320°C'ye kadar ölçüm yapabilme kapasitesi olan termokupl, iki farklı metal ucun kaynak işleminden geçmesi sonucunda elde edilir.

Elimko; verimli ve sürdürülebilir enerjiyi destekleyen politikası ile uluslararası kalite standartlarına uygun termokupl imalatı gerçekleştirmektedir.

Termokupl Çeşitleri Nelerdir?

Farklı sektörlere ve ihtiyaca uygun olarak çeşitli termokupl imalatı sağlanmaktadır. Elimko; her sektörde kullanılabilecek termokupl çeşitlerini yüksek kalitede üretmekte ve sektörde lider konumunu korumaktadır.

Düz Tip Termokupl

Seramik ve metal kılıflı yapıdadır. Koruyucu kılıflar, ortam şartlarına bağlı olarak seçilir. Elimko düz tip termokupl çeşitleri; TC01, TC02, TC03, TC04, TC05 ve TC30 ‘dur.

Termokupllar, genellikle metal koruyucu kaplamaya sahiptir. Gerektiği durumlarda monte edilebilir yapıdadır. Çok çeşitli proseslerde kullanıma uygundur.

Düz tip termokuplların maksimum sıcaklığı aşması, ömrünün azalmasına neden olacağından dolayı aşındırıcı özelliği olan ortamların etkisi, termokuplun çalışma sıcaklıklarını düşürmeye yönelik sağlanır.

L Tipi Termokupl

Metal eriyiklerinin ve tuz banyolarının sıcaklık ölçümlerinde kullanılan L tipi termokupl, kafayı banyodaki aşındırıcı gazlardan ve sıcaklığın etkisinden korumaya yarar.

Termokupl eleman tellerinin bağlantı yapıldığı nokta ile termokupl kompanzasyon kablosu, L tipi termokuplun yapısı sayesinde aşındırıcı gazların oluşturabileceği zarardan uzak kalır.

Elimko L tipi termokupl çeşitleri; TC06, TC07, TC07-SB ‘dir.

İnset ve İnsetli Termokupllar

Gaz ve sıvı ortamlar, basınçlı ortamlar, kazanlar, boru hatları, tanklar başta olmak üzere birçok ortamda kullanılır.

Kullanımının sağladığı en büyük avantajlardan biri herhangi bir arıza söz konusu olduğunda dış kılıfı çıkarmaya gerek kalmadan, pratik şekilde insetin değiştirilebilmesidir. Bu sayede prosese herhangi bir ara verilmeden işlem devam edebilir.

Elimko insetli tip ve inset termokupllar; TC03, TC04, TC05, TC30-R Düz- Rekor, TC30-NUN Nipel- Rekor- Nipel

Portatif Tip Termokupl

Hem ortamların hem de yüzeylerin sıcaklıklarını ölçmek amacıyla kullanılır. Çeşitli proseslerde geniş kullanım alanına sahiptir.

Elimko standartlarında mevcut portatif tip termokupl çeşitleri; TC08, TC09, TC10, TC10-1, TC10-Y, TC10-YA, TC10-YD, TC10-I, TC10-HD, TC10-H, TC15, TC15-K, TC15-B, TC16, TC16-B, TC17, TC19, TC20-1, TC20-2, TC21,TC22, TC25, TC26, TC29

Mineral İzoleli Termokupl

Yaygın olarak kullanılan termokupl çeşitleri arasındadır. Tanklar, boru hatları, nükleer enerji santralleri, reaktörler, laboratuvar ve test merkezleri, basınçlı kaplar, kimya endüstrileri gibi çeşitli ortamlarda kullanılır.

Kıvrılabilir ve bükülebilir yapılarından dolayı portatif uygulamalarda kullanım avantajı sağlar. Sıcaklık limiti olarak çalışacak ortamlarda kablo gibi dolaştırılabilir. Bir fırının sıcaklık profilini çıkarmak için de tercih edilir.

Elimko mineral izoleli termokupllar; MI01, MI02, MI03, MI04, MI05, MI06, MI06-B, MI07, MI07-1, MI07-Y, MI07-YA, MI07-I, MI07-H, MI07-HD, MI08, MI30-NUN, MI30-R, MI22

Bayonet Tip Termokupl

Özelliklerinden ve yapılarından dolayı daha kolay ortamlarda kullanıma uygundur. Sabit kablolu monte edilebilir yapıdadır. Diğer termokupl çeşitlerine kıyasla daha uygun maliyetlidir. Metal içerisinde açılan deliğe monte edilerek, ısıtıcı bloklara ve yuvalara yerleştirilerek kullanılır.

Elimko bayonet tip termokupl çeşitleri; BT01, BT02, BT03, BT04, BT24

Eksoz ve Diğer Tip Termokupllar

Eksoz termokupllar, kullanım alanlarına ve özellikleri bağlı olarak çeşitli montaj şekillerine sahiptir. İhtiyaca göre açılı veya düz olarak kullanıma uygundur.

Sabit kablolu ve silindirik yüzeylere monte edilebilen kelepçe tip termokupllar da Elimko tarafından sunulan yüksek kalitede ekipmanlardır.

Elimko eksoz ve diğer tip termokupl çeşitleri; TC11, TC12-1, TC12-2, TC12-11, TC12-21

Otomatik kontrol sistemleri ve tesis çözümlerinde lider isim Elimko; termokupl başta olmak üzere bütün imalatları ile uluslararası standartlara uygun, yüksek kalitede çözümler sunmaktadır. Doğa dostu ve sürdürülebilir enerji politikası ile verimli üretimi ve enerjiyi destekleyen çalışmalarına geçmişte olduğu gibi günümüzde de devam etmektedir.

Geniş bilgi için ELİMKO ve bayileri ile temas kurabilirsiniz.