Thermowell

Thermowell

Quota
Thermowell

Korucu kılıf olarak termokupl rezistans termometrelerin dışına yerleştirlir. Basınç, aşındırıc etkilerden korur. Bu ürünler delik delme tezgahlarında işlenir. Türkiye ilaç sektörü önemli miktarlarda ve çeşitlilikte üretim ve ihracat olanağına sahip ve katma değeri yüksek olan sektörlerden biridir. Uluslararası standartların uygulandığı Türkiye ilaç sektörü hemen hemen her türlü ürünü üretebilen, Avrupa Birliği (AB) ülkeleri ile kıyaslanabilir bir teknolojik düzeye ulaşmıştır. IEIS (İlaç Endüstrisi İşverenler Sendikası) verilerine göre; Türkiye İlaç Endüstrisi, uluslararası standartlarda üretim yapan 74 tesisi, yaklaşık 500 kuruluş ve yaklaşık 35.000 çalışanı ile 11.000 den fazla ürünü halkımızın hizmetine sunmaktadır. Endüstride uzun yıllara dayanan uluslararası kalite standartlarında üretim deneyimi mevcuttur. Kaliteli insan gücü ve yüksek teknolojisi ile gelişmiş ülkelerle rekabet edebilecek potansiyele sahip olan endüstrinin ürünleri Avrupa Birliği başta olmak üzere 150 den fazla ülkeye ihraç edilmektedir. İlaçların kalite standartları doğrultusunda üretimini ve kontrolünü sağlayan uluslararası bir kurallar bütünü olan GMP’ye (İyi üretim uygulamaları) 1984 yılında geçen ülkemizde ilaç üretim tesisleri, hem sağlık bakanlığınca hem de Amerika Birleşik Devletleri, Almanya, Danimarka, İngiltere, Japonya, Körfez ülkeleri gibi ülkelerin otoritelerince akredite edilmektedir. Elimko olarak ilaç endüstrisi için özellikle kalibrasyon alanında güvenilir ürünlerimiz, esnek çözümlerimiz ve sürekli işbirliğimiz ile üreticilerin üretimlerini iyileştirmek, gerekli kaliteyi sağlamak ve sürdürülür kılabilmek adına çalışmaktan mutluluk ve gurur duymaktayız.

Thermowell malzemeleri nelerdir?

Bu ürün için yüksek sertliği olan alaşımlar kullanılır. Ni, Cr, İnconel türevi sert metallerden üretilir. Dünya’daki milyarlarca insanın hayatını doğrudan etkileyen ürünlerin üretildiği çok önemli bir endüstri alanı olan İlaç endüstrisinde küçük gibi görünen bir hata binlerce insanın sağlığını olumsuz yönde etkileyebilir. Bu nedenle, bu tip risklere karşı üretilen ürünlerin güvenilir ve efektif olması ve milyarlarca insanın sağlığının güvence altına alınması için bir takım düzenlemeler uygulanmaktadır. Sektörde ilaç üretimi çoğunlukla partiler halinde gerçekleştirilir. Bu proseslerde tipik olarak pek çok sıcaklık ve basınç ölçümünün yapıldığı lokal göstergeler, transmitterler ve switchler kullanılmaktadır. Ölçümlerin çoğu otoklavlar üzerindedir. Ayrıca bant proseslerinde debimetreler ile malzeme miktarlarının kontrolü için tartım aletleri kullanılmaktadır. Bunların yanı sıra, düşük fark basınç ölçümünün oldukça önemli olduğu temiz odaları içeren prosesler de mevcuttur. Proses ölçümleri ürün kalitesini sağlamak için kritik öneme sahiptir.

Thermowell en çok hangi sektörlerde kullanılır?

Hedef ürün kalitesinin sağlanması için, üretimi etkileyen her noktada doğru ölçüm yapılması şarttır. Doğru ölçüm için ölçüm yapan cihazların kontrol edilmesi gerekmektedir. İşte bu aşamada karşımıza çıkan ilk kavram “Kalibrasyon” dur. Yani, ölçüm aşamasında kullanılan enstrümanların zamanında ve doğru bir şekilde kalibre edilmesi, ürünün doğru bir şekilde üretilmesini sağlamanın en önemli yoludur. Kalibrasyon, onaylanmış yazılı prosedürlere göre yapılmalı ve kalibrasyon kayıtları belirli bir süre için muhafaza edilmelidir. Her enstrümanın geçmiş kaydı, kimlik bilgileri, kalibrasyon periyodu ve kalibrasyon hata limitleri olmalıdır. Ayrıca bu süreçte etiketlemelerde gerekli koşullar altında mutlaka yapılması gereken süreçlerdendir. Kullanılan kalibrasyon ekipmanlarının doğrulukları kalibre edilen cihazdan minimum 3 kat daha iyi olmalıdır. Bu kalibratörler de periyodik olarak kalibre ettirilmeli ve belgelendirilmelidir. Ulusal ve uluslararası standartlara göre izlenebilir olan kalibrasyon standartlarının kullanılması gerekmektedir. Ayrıca kalibrasyonu yapan kişilerin ilgili eğitimi almış olması, bu iş için yeterli ve yetkin olduğuna dair sertifika ve (veya) belgelere sahip olması da gerek koşullardan biridir.