Isı Kontrol Cihazı

Sıcaklık parametresinin ölçülmesi ve kontrol edilmesinde kullanılır. Farklı sekillerde de tanımlanırlar. Fabrikalarda en çok ölçülen kontrol edilen proses parametresi “ısı” veya “sıcaklık” parametresidir. Bu tur cihazlar değişik pano ebatlarında üretilirler. Bu cihazlar endüstriyel kuruluşlarda ihtiyaç duyulan kontrol hassasiyetine göre seçilir. Bu alanda kullanılan en üst kontrol formu PID kontrol formudur. 

Isı Kontrol Cihazı nasıl bir cihazdır?

Girişine termokupl, rezistans termometre, örneğin Pt100 bağlanabilir. Sıcaklık Kontrol için çoğunlukla termokupl, rezistans termometre olarakta  Pt100 tercih edilir. Elimko, 1976 yılında 3 Elektronik, 1 Makine Mühendisi tarafından kurulmuştur. Kuruluş yılı olan 1976 dan itibaren Demir Çelik Endüstrisine, yurt dışına bağımlı oldukları bir çok cihazlar, sensörler sağlayarak ve komple tesisler kurarak, önemli hizmetler vermiştir. İlk yıllarımızda, sıcaklık, basınç, seviye, akış, ağırlık gibi proses parametrelerinin, ölçülmesi, kontrol edilmesi, kayıt edilmesi için kullanılan, elektronik kontrol cihazları, bu cihazlarla kullanılan sensörler, çoğunlukla termokupl, rezistans termometreler üreterek, hatta bazılarını “ilk” kez Demir Çelik Endüstrisi için üreterek yola çıkmıştır. Ülkemizde yıllarca güvenilerek kullanılan, yerli,  ilk kayıt cihazı, Ereğli Demir Çelik Fabrikasının isteği üzerine üretilmiş ve hem ülkemiz, hem de yurt dışına Türk malı kayıt cihazı olarak pazarlanmıştır. Gelmiş olduğumuz noktada, Demir Çelik Endüstrisinin bize inanarak, güvenerek, üretimlerimizi kullanarak, gelişmemize verdiği desteğin çok önemli payı vardır.

Isı Kontrol Cihazı hangi sektörlerde kullanılır?

Endüstrinin her alanında güvenilir bir şekilde kullanılır. Bugün artık firmamız Elimko, hem yurt, içi hem de yurt dışında bir çok Demir Çelik Endüstrilerine, yüksek fırınlı veya doğrudan indirgeme ile maden üreten, oksijen konvertörlü veya ark ocaklı demir çelik tesislerinin tamamında, Ark ocağı veya oksijen konvertörü şarj sistemleri (komple), Fırın şarj sistemleri  (komple), Toz toplama sistemleri, Komple otomasyon, Kireç, Dolomit fırınları, Kireç taşı öğütme sistemleri, Ön ısıtma ocağı otomasyonu ve şarj planlama sistemleri, Karbon nakil ve injeksiyon sistemlerini projelendirmekte, montajını gerçekleştirmekte, işletmeye almakta ve satış sonrası teknik servis desteği ile hizmet etmektedir. Firmamız, özellikle Demir Çelik sektörüne çok önem vermektedir ve  devamlı kendisini yenilemektedir. Bu alanda deneyimli ARGE gurubu ile, yeni ürünler geliştirmekte, daha önce ürettiği cihaz ve sensörleri teknolojik gelişmeler doğrultusunda güncellemekte, sistem mühendisliği bölümünün eşsiz deneyimleri ile daha büyük taahhüt  işlerine soyunmakta, bu sistemlerde bize özgü yeni yaklaşımlar sunmaktadır. Bir süredir ürettiğimiz, başarılı referanslara sahip, PR 110 ve PR 200 Kağıtsız kayıt cihazımızda, demir çelik kuruluşlarının istekleri doğrultusunda, ilaveler yapılmış, bu sektörde rakipleri ile mukayese edildiğinde büyük avantajlar sağlayan bir cihaz halini almıştır. Buradaki en önemli nokta, tasarımı tamamen bize ait olan cihazlarımızda istediğimiz zaman, isteğimiz iyileştirmeleri, gelişmeleri yapıyor olmamızdır. Bir lisans, know-how anlaşması ile birilerine bağlı olmamak en büyük avantajlarımızdandır. Elimko hemen hemen her sektöre hizmet vermektedir. Konumuza giren bir çok yeni proje ile ilgilenmektedir. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi kurulduğumuz yıllardan itibaren “Güvenilir” bir firma olarak, demir çelik sektörünün kabul ettiği, üretimlerini ve sistemlerini tercih ettiği bir firmayız. Bu doğrultuda eski sistemlerinin yenilenmesi, yeni kapasite artıran tesislerin kurulması, ya da komple sıfırdan bir tesis kurulması aşamasında, ilk temas kurdukları firmalardan birisi olmaktayız. Elimko olarak tesisin tasarımı, projelendirilmesi, imalatı (mekanik, elektrik ve otomasyon)  nakli, montajı ve devreye alınması, gerekli eğitimin verilmesinden sorumlu oluyoruz. Sevinerek şunu ifade etmek isteriz ki son birkaç taahhütümüzü inşaat dahil, tesisin tamamının sorumluluğunu yüklenebiliyoruz.