Pt100
Pt100
Quota

PT100 sensörleri; yaygın kullanım alanına sahip sıcaklık ölçüm sensörlerinden birisidir. Yüksek hassasiyete sahiptir. PT100’ler, ısının değerine bağlı olarak öz direnci değişebilen elektronik devre elemanı olarak tanımlanmaktadır.

Birçok uygulamalarda, özelllikle dolum tankları, borular, gaz ortamları, makineler ve yüzey ölçümleri gibi proseslerde kullanılmaktadır.

PT100 Çeşitleri Nelerdir?

PT100, platin elementli bir direnç sensörüdür ve 0 derecede 100 ohm'luk bir direnç değerine sahiptir. Bu direnç değeri, sensörün 0 °C'de ölçüm yapması durumunda elde edilir.

PT100 sensörleri, standart ve hassas olarak iki çeşide ayrılır.

Standart PT100

Standart PT100'ler, platin elementinin direncinin 0 °C'de 100 ohm olduğu birinci sınıf platin kullanılarak üretilmektedir. Standart PT100'lerin sıcaklık aralığı -200 °C ila 850 °C arasındadır.

Hassas PT100

Hassas PT100'ler, 0 °C'de platin elementinin direncinin 100 ohm olduğu üçüncü sınıf platin kullanılarak üretilmektedir. Hassas PT100'ler, standart PT100'lerden daha düşük toleransa sahiptir ve sıcaklık aralığı -200 °C ila 650 °C arasındadır.

PT100 sensörleri; 2 telli, 3 telli ve 4 telli olarak da üretilmektedir.

2 Telli PT100

2 telli PT100'ler, en basit PT100 tipidir. Ancak, bu tip sensörler doğru sıcaklık ölçümleri yapmak için yeterli değildir. Çünkü sensör direnci, kablo direnci ile birleşebilir ve ölçüm sonuçları doğru olmayabilir.

3 Telli PT100

3 telli PT100'ler, daha doğru sıcaklık ölçümleri yapmak için kullanılır. Bu tip sensörler, sensör direncini ölçmek için iki telli yönteme ek olarak, kablo direncini bertaraf telafi etmek için bir ek tel kullanır.

4 Telli PT100

4 telli PT100'ler, en doğru sıcaklık ölçümlerini yapmak için kullanılır. Bu tip sensörler, sensör direncini ölçmek için iki telli yöntemi kullanırken, kablo direncini ölçmek için bir diğer ikili tel daha kullanır. Bu sayede, sıcaklık ölçümleri daha doğru ve hassas hale gelir.

PT100 Hangi Alanlarda Kullanılır?

Sıvı ve gaz ortamları, yüzey ölçümleri, tanklar gibi birçok proseste kullanılan PT100 cihazlarının, sektörel kullanım alanı da oldukça geniştir. Genel olarak kullanıldığı alanlar şu şekildedir:

Endüstriyel Otomasyon

Endüstriyel otomasyon, fabrika otomasyonu, proses kontrolü ve endüstriyel otomasyon sistemleri gibi çeşitli uygulamalar için PT100 sensörleri kullanılmaktadır. Özellikle otomasyon sistemleri için su ve gaz sıcaklıkların ölçülmesinde tercih edilmektedir.

Gıda İşleme

PT100 sensörleri, gıda işleme endüstrisinde kullanılan sıcaklık kontrolü ve proses izleme uygulamaları için uygun bir cihazdır. Pastörizasyon işlemi sırasında kullanılan sıcaklık ölçümleri, PT100 sensörleri ile yapılmaktadır.

Havacılık

Havacılık endüstrisinde, motor sıcaklıklarının, kabin sıcaklıklarının ve diğer sıcaklık ölçümlerinin yapılması için PT100 sensörleri kullanılır. Bu tür sensörler, hava taşıtlarının performansının izlenmesine yardımcı olmaktadır.

 

Araç Endüstrisi

Otomotiv ve diğer taşıt endüstrilerinde, motor sıcaklığı, yağ sıcaklığı ve egzoz gazı sıcaklığı gibi önemli sıcaklık ölçümleri için PT100 sensörleri kullanılmaktadır. Bu tür sensörler, araçların performansının ve güvenliğinin izlenmesine yardımcı olmaktadır.

Enerji Üretimi

PT100 sensörleri, nükleer, hidroelektrik ve termal enerji santrallerinde kullanılan sıcaklık ölçümleri için tercih edilmektedir. Özellikle santrallerin performansının ve güvenliğinin izlenmesinde rol oynamaktadır.

PT100 Nasıl Çalışır?

“Platin Direnç Termometresi" anlamına gelen PT100 cihazının çalışma prensibi, platin direncinin sıcaklıkla değişen elektriksel direncini ölçmeye dayanmaktadır.

Platin, yüksek sıcaklıklarda stabil kalan bir metaldir ve ayrıca sıcaklıkla değişen bir dirence sahiptir. PT100, platinin direnç değerinin sıcaklıkla değişimini ölçerek sıcaklığı belirler.

PT100, 100 ohm direnç değerine sahiptir ve 0 derece Celsius'da 100 ohm'luk bir dirence sahiptir.

Platin tellerin direnç değeri, sıcaklığa bağlı olarak değişir. PT100, platinin direnç değerinin değişim oranının, sıcaklık değişim oranına göre önceden belirlenmiş bir formül kullanılarak hesaplanmasıyla çalışır. Bu sayede sıcaklığı doğru bir şekilde ölçebilir.

PT100, yüksek doğrulukta sıcaklık ölçümleri sağlar ve aynı zamanda uzun süreli stabil çalışma özelliklerine de sahiptir.

Otomatik kontrol sistemleri ve tesis çözümlerinin güvenilir ismi ELİMKO; yüksek kalitede PT100 ve sıcaklık ölçüm cihazı çeşitleri sunmaktadır. Geniş bilgi ve iletişim için Elimko web sitesinde yer alan iletişim numaralarından irtibata geçebilirsiniz.