Pt100 

Platin telden sarılan bir makara olarak düşünülebilir. Sonuçta sıcaklıkla değişen bir direnç efektidir. Sıcaklık değiştikçe, Platin telin direnci değişir. Bu direnç üzerinden geçen sabit akım sıcaklığa bağlı değişen bir voltaj değeri oluşturur.  0 derecede 100 ohm değer verir. Sıcaklık yükseldikçe bu direnç değeri artar. Özellikle Gıda, Kimya, Tekstil gibi sektörlerde veya düşük sıcaklık ölçümlerinde tercih edilir. Farklı rezistans termometre çeşitleri de vardır. Direnç sıcaklık değişimi doğrusaldır. Bu yüzden hassas sıcaklık ölçümü istenilen uygulamalarda tercihen kullanılır.

Biz Elimko olarak, güvenilir yerli üretimlerimizin yanı sıra, üretemediğimiz ürünleri de mümesslili olduğumuz firmalardan temin ederek,  müşterilerimize maksimum oranda hizmet vermeye çalışmaktayız. Bu doğrultuda demir çelik endüstrisinin yakından bildiği ürünlerini kullandığı, ABB firmasının pano ve saha ekipmanlarını, Siemens’in PLC’lerini, Berthold’un radyometrik ve mikrodalga prensipli çalışan ekipmanlarını, Sor firmasının basınç, sıcaklık, seviye akış anahtarlarını, Beamex’in çok başarılı kalibratörlerini, Gems firmasının minyatür basınç transmitterlerini, hem kendi kurduğumuz sistemlerde kullanıyoruz, hem de müşteri ihtiyaçlarını karşılıyoruz. Faaliyet gösterdiğimiz alanda, çok sayıda firma var, daha doğrusu rakibimiz var. Ancak firmamızın tasarım yeteneği, 50 yıla yaklaşan deneyim ve tecrübemiz, ülkemiz sanayinin her alanına hizmet vermenin getirdiği deneyim ve bu deneyimi sektörlere aktarabilme özelliklerimiz bizim için önemli ve öne çıkardığımız özelliklerimiz..

Pt100 ler neden tercih sebebidir?

Düşük sıcaklıklarda doğadaki sıcaklığı gerçeğine en yakın ölçen sensörlerdir. Bu nedenle özellikle gıda, kimya, tekstil gibi düşük sıcaklıkların ölçüldüğü proseselrede yağın kullanılır. Bu konularda büyük bir heyecanla, ülkemize yararlı olabilme duygusu ile çalışan firmamız Elimko, çalıştığı projelerde kazandığı proses tecrübelerini de geliştirebilmekte, ülkemize özgün tasarımlar yapabilmektedir. Önerileri, yurt dışı firmalar tarafından da ilgi ile karşılanmaktadır. Tabii şüphesiz müşteri odaklı çalıştığımız için müşteri memnuniyetine özen gösteriyoruz, ticari ve teknik konularda esnek ve güler yüzlüyüz. Hani haklı olmaları kaydı ile müşterilerimizin “Bir dediğini iki etmiyoruz” Bu özelliklerimiz, firmalar tarafından fark edilmektedir.“İyi”nin rakibi “daha iyi” olmaktır. Yaptığımız her işi daha iyi yapmaya, referanslarımızı artırmaya çalışıyoruz. Elimko “Vizyonumuz” da da belirtitiğimiz gibi  “Bir Dünya Markası” olmak arzusundayız.

Bugün ürettiğimiz cihazlar, sensörler ve anahtar teslimi tesislerimiz 52 ülkede kullanılmaktadır. Ankara Ahiboz fabrikamızda 10.000 m2 kapalı alan yetmemektedir. Bu fabrika 60 dönüm içindedir. Ankara Eskişehir yolu üzerindeki Temelli’de Ankara Sanayi Odası 2. Etap Organize Sanayi Bölgesinde 50 dönümlük arazimize inşaa ettiğimiz 25.000 m2 lik yeni fabrikamıza taşınmak üzereyiz. Pandemi dönemi olmasa idi şu anda yeni fabrikamızda üretim yapıyor olacaktık. Bu şekilde hem tüm sektörlere, hem de doğal olarak demir çelik sektörüne iş yapabilme kapasitemizi artırmış olacağız.

Pt100 ihracatımız?

52 ülkeden fazla ülkeye direkt, ayrıca dolaylı yollardan ilave bir çok ülkeye ihracatımız vardır. Bu arada son yıllarda üretimlerimizde kullandığımız makine parkımızı oldukça genişlettik. Yeni fabrikamızda ihtiyaç duymuş olduğumuz çok çeşitli yeni makinalarımızda üretim hatlarımızda çalışacak...Bu sektörde tercih edilen, ürünleri, anahtar teslimi  sistemleri güvenilerek kullanılan bir firma olmaktan gurur duyuyoruz. Önce yurt içi referanslarımızla, daha sonra yurt dışı referanslarımızla dışarıdan gelerek bizlerle çalışmak isteyen, yabancı firmaların bu tercihlerinden müthiş bir haz duyuyoruz.

Hemen hemen tüm ülkeler için temel ağır sanayi olarak önemsenen bu değerli sektörde tanınıyor olmak bize çok ciddi sorumluluklar yüklüyor. Bu güvene layık olmak için elimizden geleni yapıyoruz. Bu sorumluluklarla hareket etmenin tabii ki yorucu tarafları var.Sonuç olarak, Elimko aslında ülkemizde kendine güvenen, iş becerisi olan, teknik elemanların bir eseridir. Onların önce kendilerine güvenerek, bizim ürün ve sistemlerimizi kullanma cesareti göstererek, bize şans tanımaları, bir çok “ilk”lerde bize yer vermeleri, adım adım Elimko’nun büyürerek bu noktalara gelmesine neden olmuştur. Huzurlarınızda geçmişten bugüne kadar gelen, tüm ülkemiz “cesur” yönetici, mühendis teknisyenlerine teşekkür etmek istiyoruz…