Kontrol Cihazları

Endüstrinin her alanında kullanılır.  Belli proses parametrelerinin, örneğin sıcaklık, basınç, yük gibi değişkenlerin ölçülmesi, set edilen bir değerde sabit tutulması, kontrol edilmesi gereken uygulamalarda yaygın olarak kullanılır. Bu cihazlar çeşitli kontrol formlarına sahiptir. En yaygın kullanılan kontrol formu açık-kapalı kontrol formudur. Bu cihazlar değişik pano tiplerinde üretilir. Bu cihazları satın alırken dikkat edilecek birçok özellik vardır. Kontrol formları, doğruluk sınıfı, pano ebatları, gösterge ayırımı gibi özellikler öne çıkar.

Kontrol Cihazları üretimi ne zaman başladı

Bu cihazların üretiminin 45. yılını kutluyoruz. Bu cihazlar hakkında görülerimi paylaşmak istiyorum. Bu cihazların  ülkemiz endüstriyel hayatına kazandırılmak üzere konuşulduğu ilk günlerden itibaren yakinen takip eden bir otomasyon dünyasının paydaşıyım. Bu sektörde yer alan firmalar olarak, çok değerli Bileşim Grubu sahibi dostlarımızın, böyle bir dergi çıkarmayı düşündüğünü belirtmiş, bizlerle tek tek görüşmüş konudaki yorumlarımızı almıştı. Belki de ilk konuştuğu kişilerden birisiydim. Son derece heyecanlanmış ve her boyutu ile desteklemeye hazır olduğumuzu ifade etmiştim. O tarihler itibariyle bu yaklaşım bir “ilk”ti. Otomasyon dergisi bu alanda çok önemli bir boşluğu doldurdu. Mükemmel bir sektör fuarının doğmasına sebep oldu. Dergimizi içeriği, dizgisi, baskısı, yazıları, haberleri, reklamları açısından çok başarılı buluyorum. Ayrıca sektörde benzer dergilerin çıkmalarına cesaret verdiği, önderlik ettiği için de kutluyorum. Türkiye konjonktörüne baktığımızda otomasyon sektörü için nasıl bir ortam var? Günümüzde kullanılan teknolojiler tüm ülkeler arasında çok kısa süre içinde tanınıyor, dağılıyor. Evrensel teknik dil ortaklaşa paylaşılıyor. Bunu anlayabilen ve kullanabilen eğitimli meslek sahipleri yaygınlaşıyor. Tek önemli konu sermaye birikimi, finansal güç ve pazar payı.

Kontrol cihazları teknolojik açıdan nasıl değerlendirilebilir?

Ülkemizde, dünya genelindeki son teknolojik gelişmeler, aynı süreçte kullanılmaya başlanıyor, yakından takip ediliyor. Bu konuda bir sıkıntı yok. Ancak üretim sürecinde, finansal güç kaynakları ve pazar payı öne çıkıyor. Otomasyon sektörü hızla gelişiyor, yurt dışında iş yapabilen otomasyon firmalarımızın sayısı her geçen gün artıyor. Sonuç olarak gelişmeleri çok olumlu buluyorum, konuda emek verenleri kutluyorum. Firmaların iş yapabilme ve kendilerini geliştirebilme ortamının olduğu inancındayım. Otomasyon sektörünün geleceğini sizce hangi trend’ler belirleyecek? Günümüzde çok popüler bir yaklaşım olan Endüstri 4.0, dünya genelinde olduğu gibi, ülkemizde de yaygın konuşulan bir konu haline geldi. Aslında bu bir platformdur. Tüm ülkeler, çok sayıda firmalar, kendilerini bu trend’e uydurmaya çalışıyor. Düşünüp karar verebilen, yapay zekaya sahip makinalar, bir birleri ile haberleşen nesneler, ortak amaca yönelik birlikte paylaşım yaparak çalışabilen robotlar, bugün itibariyle telaffuz edemeyeceğimiz büyüklükte hafıza kapasiteleri, alışılmışın dışında yazılım, donanım tasarımları, henüz adını dahi bilmediğimiz yeni meslekler… Bu süreç içinde ülkemiz de vakit geçirmeden yer almalıydı ki, şu anda, bunun bilincinde bir konumdayız. Geleceğimizi şekillendirecek trendlerin başında Endüstri 4.0 gelmektedir. Bu yolda tüm paydaşlara başarılar ve iyi şanslar